S Ondrou do Legolandu

Jmenuju se Ondra a 22. února mi bude 16 let. Ve stejný den oslaví deváté narozeniny i organizace Splněné dětské přání. Pomáhá handicapovaným dětem, jako jsem já. Vyšetření ukázala, že mám poruchu autistického spektra. Moje mamka se o této organizaci dozvěděla před čtyřmi lety. Přihlásila nás na rodinnou akci, kterou pořádaly Kristýnka s Martinkou.

Od té doby jsou z nás prima kamarádi. Říkám jim princezny a už jsme toho spolu hodně zažili. Navštívili jsme třeba putovní výstavu Lega nebo Muzeum Lega Praha. Lego zbožňuju! Jsem velký mistr stavitel. Hraní se stavebnicí mi pomáhá v osobním rozvoji a taky se díky tomu učím komunikovat s dalšími lidmi, což je pro mě jinak složité. Máma mi vyprávěla o báječném místě, kde je z Lega postavené úplně všechno. Moc bych si ho přál navštívit, jmenuje se Legoland.

Zatím máme splněno
30%
Obláček

Proč jsme se rozhodli pomoci Ondrovi?

Chlapci bylo diagnostikována porucha autistického spektra. Jedním z projevů tohoto onemocnění je, že je pro něj náročné rozvíjet přátelské vztahy. S cizími lidmi komunikuje obtížně, stejně tak i se svými vrstevníky. Vnímáme však Ondráškovu touhu tyto dovednosti zlepšit a vnímáme, že jsme pro něj v tomto ohledu cennou oporou. Za pomoci jeho záliby, kterou je stavění z Lega, se ho snažíme seznamovat s novými kamarády, rozvíjet ho a učit snadnějšímu začlenění do společnosti.

Vždy optimisticky naladěná maminka Jarmila přijímá každou maličkost s pokorou a vděčností, a stejným způsobem vychovává i svého syna. Společně se svým manželem Honzou mu poskytují dobré zázemí a klidný domov. 

Věříme, že milující lidé a jedinečné pozitivní zážitky mají dlouhodobě prospěšný vliv na naše vnímání, imunitu i touhu se rozvíjet. Potvrzují to i všechna dosavadní realizovaná dětská přání. Dobročinná mise S Ondrou do Legolandu je o propojení naděje, víry a lásky. Setkáváme s Ondrou, který nás zve do svého autistického světa, sdílí s námi své myšlenky a také přání, po němž ze srdce touží. K jeho splnění stačí jediné… aby se spojili lidé, kteří mají soucit a porozumění. Někteří také milují Lego, jiní vnímají vděčnost, že jsou zdraví či mají své vlastní zdravé děti, další chtějí vyjádřit podporu rodině, možností je mnoho. Pokud každý vloží jen trochu své energie, podaří se nám vybrat dostatek finančních prostředků, abychom proměnili další sen ve skutečnost. A právě dobré zážitky jsou to, k čemu se vracíme v těžkých chvílích nebo když je nám smutno. Připomínají, že nás má někdo rád, co jsme dokázali a pomáhají, abychom opět s odvahou vyrazili na další životní cestu.

Přečtěte si o Ondrovi a přípravách mise více

Jak jsme se dozvěděli o tomto dětském přání?

Jak jsme se dozvěděli o tomto dětském přání?

S Ondrou a jeho maminkou jsme se seznámili v roce 2016. Od té doby se z nás stali přátelé, zajímalo nás, jak se rodině daří a co je nového. Věděli jsme, že Ondrášek od mala zbožňuje stavebnici Lego a jeho záliba je dlouhodobá. Mile nás potěšil Jarmilčin dopis s prosbou o pomoc, který Splněné dětské přání obdrželo.

Ondrovy 12. narozeniny jsme oslavili Lego výstavou

Ondrovy 12. narozeniny jsme oslavili Lego výstavou

Vybrané rodiny jsme pozvali na speciální výstavu Lego kostek. Kvůli chřipkové epidemii se nakonec zúčastnila jen jedna. I tak jsme si to ale báječně užili. Dozvěděli jsme se, že Ondrášek Lego stavebnici zbožňuje, Z exponátů byl celý paf a nadšeně pobíhal od jednoho k druhému. Dle slov maminky jsme ho obdarovali krásným zážitkem k jeho blížícím se narozeninám.

Autistický Ondra neví, jak navázat kamarádství

Autistický Ondra neví, jak navázat kamarádství

"Asi nejtěžší je pro mě někdy reakce okolí. Na synovi není vidět, že je jiný. Děti ho moc neberou. On jen neví, jak navázat kamarádství," popisuje ve svém životním příběhu maminka Jarmila. Před třemi lety se nám svěřila s tím, jak se seznamovala s Ondrovou lékařskou diagnózou. Přečtěte si její poutavé vyprávění.

Obláček

Videa o Ondrovi

Představení mise S Ondrou do Legolandu

Jak se Ondra dozvěděl, že bude dalším dítětem, kterému splníme jeho přání?

Co je autismus a jak se projevuje?

U každého člověka, kterému byl diagnostikován autismus, se symptomy projevují odlišným způsobem. Závažnost a jejich intenzita je u jednotlivých případů různá. U všech se však projevují problémy v sociální komunikaci, interakci a představivosti. Děti s autismem působí na první pohled stejně jako jejich vrstevníci. Může být proto šokující, když se z příjemně vyhlížejícího chlapečka či holčičky stane během pár vteřin ďáblík, který začne křičet nebo se náhle svíjí po zemi.

Z dostupných statistických údajů vyplývá, že v každém obchodě, škole či na kulturní akci potkáte alespoň jednu rodinu vychovávající dítě s poruchou autistického spektra. Autisté jsou lidé jako my, jen vnímají tento svět jiným úhlem pohledu. Možná je pro nás těžké je pochopit, můžeme jim však pomoci tím, že je přijmeme takové, jací jsou – bez posuzování a odsuzování.

Jdu do toho, pomůžu splnit Ondrovo přání!

Jinou částkou
Napište prosím částku, kterou chcete přispět.

Zajímá vás, jak pokračují přípravy této mise? Buďte s námi v kontaktu!

Chci zasílat novinky